Agave Şurubu Zararlı Mı? - Organik Zamanı

Agave Şurubu Zararlı Mı?

 Agave Şurubu Zararlı Mı?

Agave şurubu doğal tatlandırıcı olarak piyasada satılmaktadır. Ancak ismindeki doğal kelimesi sizi yanıltmasın. Pek çok kimyasal işlemden geçen bir üründür. Agave şurubu zararlı mı sorusuna en iyi cevabı şu şekilde verebiliriz. Düşük glisemik indekse sahiptir ancak içeriğinde yüksek miktarda fruktoz bulunmaktadır.

agave şurubuAgave Şurubu Nedir?

Agave Güney Amerika bölgesinde yetişen kaktüs benzeri bir bitkidir. Tekila yapımında da kullanılmaktadır. Agave bitkisinin pek çok faydası bulunmaktadır. Agave şurubu bu bitkinin türlerinden olan Blu agave türündün elde edilir ancak satılan Agave şurubu birçok kimyasal işlemden geçtiği ve içeriğinde bulunan maddeler nedeniyle birçok otorite tarafından sağlıksız olarak değerlendirilmektedir. Alao vera bitkisine çok benzemektedir. Bu sebeple birbirine karştırmamalıdır.

 

agave şurubu zararlımıAgave Şurubunun Zararları

Agave şurubu glisemik indeksi oldukça düşüktür. Bu düşük indeks sebebiyle şeker hastalarının kullanımına uygun olduğu ve daha az agave kullanımı ile daha fazla tatlandırıcı elde edildiği belirtilmektedir. Yoğunluk olarak bu şurubun piyasada tutunma sebebi doğal tatlandırıcı olarak adlandırılmasıdır.

Ancak ilk başta da söylediğimiz gibi doğal kelimesi sizi yanıltmasın. Düşük glisemik indekse sahip olan agave şurubu yüksek miktarda fruktoz içermektedir. Fruktoz gerçek anlamda kan şekerinin yükselmesine sebep olmaz ancak aşırı miktarda alınan fruktoz şeker hastası olmasanız daha insülin direncinizin aratmasına sebep olmaktadır.

Yağlanmaya sebep olan fruktoz akciğer ve kalp damarları yağlanmasına sebep olmakta ve ileride çok büyük kalp problemleri ile karaciğer problemlerine neden olabilmektedir. Ayrıca karın bölgesinde de aşırı yağlanmaya sebep olmaktadır. Tüm bunların yanında obezite sorununu da ortaya çıkarmaktadır.

Bilinen en fazla fruktoz içeriğine sahip ürün mısır şurubudur. Ancak agave şurubu içerisinde bulunan fruktoz oranı mısır şurubundan kat ve kat fazladır.

Agave şurubu ile ilgili olarak Dr. Mehmet ÖZ daha önceleri bu ürünün sağlıklı olduğu ve doğal bir tatlandırıcı olduğu yönünde pek çok açıklamaları mevcuttu. Ancak yakın zamanda Dr. ÖZ yapmış olduğu açıklamada “Yapmış olduğu arattırmalar da bu ürünün pekte sağlıklı olmadığını hatta içeriğinde bulunan fruktoz oranı sebebiyle sağlıksız olduğunu ve mutfaklarda bu ürüne yer vermememiz gerektiğini” belirtmiştir.

Fruktoz meyvelerde çokça bulunan bir doğal tatlandırıcıdır. Ancak meyvelerde bulunan früktozla birlikte tüketilen lifler, enzimler, vitaminler ve sular bu fruktoz oranını dengelemektedir ve sağlıklı bir oranda tutmaktadır.

Ayrıca bu dengeleme ile birlikte alınan fruktoz vücut tarafından daha geç sindirilmekte ve vücuda fayda sağlamaktadır. Ancak agave şurubu içerisinde bulunan fruktoz meyvelerde bulunan fruktoz değil doğal olmayan sentetik früktozdur. Bu işlenmiş sentetik früktozda vücut tarafından tanınamadığından dolayı hızlı sindirilmekte ve beraberinde de pek çok sağlık problemini getirmektedir.

agave şurubu zararları

Maddeler halinde sıralayacak olursak;

  • Alkol almayan birinin dahi tıpkı alkol alan biri gibi karaciğer hastalığına yakalanmasına sebep olmaktadır.
  • Karaciğerin hasar almasına ve sağlıklı çalışmamasına neden olmaktadır.
  • Obezite sorununu ortaya çıkarmaktadır.
  • Kalp damar sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir.
  • İnsülin direncini yükseltmektedir.
  • İçeriğinde bulunan sentetik fruktoz pek çok sağlık problemini doğurmaktadır.
  • Vücuttaki iştah dengeleyici hormonların çalışma sistemlerinin bozulmasına ve bununla birlikte aşırı kilo alınmasına sebep olmaktadır.

Yorum Gönder

0 Yorumlar