Evde Nar Ekşisi Nasıl Yapılır - Organik Zamanı

Evde Nar Ekşisi Nasıl Yapılır

 Evde Nar Ekşisi Nasıl Yapılır

Organik nar ekşisi bulmak oldukça zor bir iştir. Nedeni ise piyasada organik nar ekşisi yâda ev yapımı nar ekşisi olarak satılan neredeyse bütün ürünlerde glikoz şurubu benzeri tatlandırıcılar yada katkı maddeleri bulunmasıdır. Bu yüzden evde nar ekşisi nasıl yapılır sorusu organik ve sağlıklı ürün tüketmek isteyenlerin sorduğu sorulardan biridir. 

Gerçek nar ekşisi yoğun bir ekşi tatta olmalıdır ancak satın alınan nar ekşileri daha tatlı bir tada sahiptir. Siz organikzamani.com okarları için yazacağımız ev yapımı nar ekşisi tarifi ile çok rahat bir şekilde nar ekşinizi hazırlayabilirsiniz. Şimdi evde nar ekşisi nasıl hazırlanır? sorusunun cevabına geçelim. 

evde nar ekşisi yapma

Evde Nar Ekşisi Nasıl Yapılır?

Malzemeler: 

3 kilo nar. ( Kullanacağınız narın miktarını kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Ayrıca alacağınız narları güvenilir ve bahçe narları olmasına dikkat ediniz.) 

Yapılışı: 

Narın suyunu çıkarmak için bir kaç yöntem anlatacağız. Elinizde bulunan imkanlara göre dilediğiniz birini kullanabilirsiniz.

– Kollu meyve sıkacağı ile nar suyunu çıkarmak en iyi yöntemdir. Bu alet yardımıyla narı tam olarak çiğnemeden ezeceğimiz için suyunu daha iyi alırız.

– Elektronik meyve sıkacakları yardımıyla da narın suyunu ayıklayabilirsiniz. Suyu çıkarmak diğer yönteme oranla sizi biraz daha yoracaktır ama yinede işinizi görecektir.

– En eski yöntem ise narları tanelerinden ayıklayarak (Gücünüze güveniyorsanız dilimlere ayırarak da yapabilirsiniz) tülbent içerisine koyup ezerek narın suyunu çıkarabilirsiniz.

ev yapımı nar ekşisi hazırlama

Yapıma devam ediyoruz. Narların tanelerini ve içinde bulunan beyaz zarları ayıklayınız. Zarın herhangi bir zararı olmayacaktır ancak tadı biraz acımsı olabilir. Bu acımsı tadı önemsemezseniz beyaz zarlarla birlikte yapabilirsiniz. Nar suyu fazla olduğu zaman beyaz zarların tadı geçmeyecektir. Sıkma işlemi bittikten sonra kısık ateşte nar suyunu kaynatmaya başlayın. Kaynama ile birlikte köpüklerde oluşacaktır, bunları kaşık yardımıyla tencereden alın. Ayrıca tenceredeki nar azaldıkça tencerenin iç kenarlarında nar suyu kalıntıları kalacaktır. Islak bir bez yardımıyla bunları temizleyin. Yanarak kötü bir koku oluşturacaktır.

nar ekşisi saklama

Dibini tutmaması için ara sıra karıştırmayı unutmayın. Belli bir müddet sonra pekmez kıvamına gelecektir. Kullanacağınız nar suyuna göre bu süre uzayacak yada kısalacaktır. Tam kıvamını alması için bazen saatler geçeceğini unutmayın. Bu kıvamı ekşiniz sıcak iken değil soğuk iken anlayabilirsiniz. Bu yüzden pekmeze yakın bir kıvam aldığında tencereden bir kaşık alarak soğutun ve kıvamına bakın. Soğuduğunda istediğiniz kıvamı alıyorsa nar ekşisi hazır demektir. Tüm bu işlemler ortalama dört veya beş saat sürecektir. Ama gerçek ve organik bir nar ekşisi elde etmek için bu süreye değeceğini düşünüyoruz. 

Hazırladığınız nar ekşilerini cam kavanozlarda ve buzdolabında uzun süre muhafaza edebilirsiniz. Eğer bir miktar ömrünü uzatmak isterseniz içerisine az miktarda limon ekleyebilirsiniz. 

Dilerseniz Refikanın Mutfağı kanalının hazırlamış olduğu evde nar ekşisi yapımı videosunu da izleye bilirsiniz.


Yorum Gönder

0 Yorumlar