Çiğ Yoğurdu-Hıdırellez Yoğurdu Nedir? Nasıl Mayalanır? - Organik Zamanı

Çiğ Yoğurdu-Hıdırellez Yoğurdu Nedir? Nasıl Mayalanır?

 

Çiğ Yoğurdu-Hıdırellez Yoğurdu Nedir? Nasıl Mayalanır? 

Çiğ Yoğurdu – Hıdırellez Yoğurdu Nedir? 

Çiğ yoğurdu, yılın sadece mayıs ayının 6. günü yani Hıdırellez gününde sabah namazı ile gün ağarması arasında, otlar üzerinde bulunan çiğ tanelerinin toplanarak, bu taneler ile mayalanır. Çiğ yoğurdu mayası ve mayalama işlemi olduk meşakkatli ve zahmetli bir iştir. Çiğ yoğurt, hıdırellez yoğurdu olarak da bilinmektedir.

Tarihi çok eskilere dayanan bir yoğurt mayalama tekniğidir. Atalarımızın orta Asya’dan göçü ile beraber Anadolu’ya geldiği bilinmektedir. Günümüzde ise Yörükler tarafından yapılan ve yörük yoğurdu olarak da adlandırılan bir yoğurt mayalama tekniğidir. Yılın sadece üç gününde toplanan çiğ taneleri ile elde edilen çiğ yoğurt, yılın diğer günlerinde mayalanacak olan yoğurtlar için yoğurt mayası olarak kullanılır ve bu yüzden oldukça kıymetli bir yoğurttur. Bu kıymetinden dolayı herkesle paylaşılmaz ve sadece yakın akrabalara ikram edilir.  

sert yoğurt

Bazı insanların elinin tatlı olduğu malumunuzdur. Bu inanış çiğ yoğurt içinde geçerlidir. Mayalanan bazı yoğurtlar istenildiği gibi olmaz ve ekşimsi bir tadı olur. Hatta bu yüzden yoğurda nazar değmemesi için üzerine çörek otu katılır.  

Mayalanan hıdırellez yoğurdu suyuda yörükler için değerlidir. Bu sular bir kapta toplanarak yılın diğer günlerinde ekmek mayası olarak kullanılır.  

Aklınıza çiğ tanelerinden nasıl yoğurt mayalanır? Sorusu gelebilir. Bunu şöyle açıklayabiliriz; yılın bu vaktindeki çiğ tanelerinde sütün mayalanmasını sağlayacak bakteriler bulunur ve bu bakteriler sayesinde çiğ ile yoğurt mayalama işlemi yapılabilir.   

çiğ yoğurdu

Çiğ Yoğurdu Nasıl Mayalanır? 

Hıdırellez gününde toplanan çiğ taneleri, bir kilo süte üç yemek kaşığı eklenerek mayalama işlemi yapılır. Ardından tencere kalın bir beze sarılarak mayalanması için serin bir yerde muhafaza edilir. Yılın diğer mevsimlerinde toplanan çiğ taneleri ile yoğurt mayalanamamaktadır. Bu yüzyıllardır denenerek yapılan ve son zamanlarda bilimsel olarak da kanıtlanan bir durumdur. Hatta yörük inanışlarında ilk yoğurdun, Hıdırellez gününde bir ağaçtan sütün içerisine düşen çiğ tanesi ile oluştuğu söylenmektedir. Hıdırellez yoğurdu nasıl yapılır basitçe anlatmaya çalıştık. Bu konuda önerisi yada bilgisi olan arkadaş yorum bölümüne görüşlerini yazabilirler.

Çiğ damlası ile yoğurt mayalama ve yörüklerin bu işi nasıl yaptıkları ile ilgili TRT tarafından belgesel tarzında ki bu videoyu izleyerek aklınızdaki sorulara cevap bulabilirsiniz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar