Ev Yapımı Limon Peyniri Tarifi - Organik Zamanı

Ev Yapımı Limon Peyniri Tarifi

 Ev Yapımı Limon Peyniri Tarifi

Limon peyniri tarifi ile evde kendi peynirinizi çok kısa sürede kendiniz yapabilirsiniz. Hem ekonomik hem de oldukça sağlıklı bir tariftir. Limon peyniri kaynamış süt ile hazırlandığından dolayı içerisinde hastalık riski barındırmamaktadır. Ayrıca peynir yapımı sırasında elinizde kalan peynir altı suyunu pasta ve poğaça yapımında kullanarak mükemmel lezzetler yakalayabilirsiniz.

 limon peyniri nasıl yapılır

Limon Peyniri Nasıl Yapılır?

Sağlıklı ve ev yapımı peynir olduğu için herkese tavsiye ederiz. Çocuklarınıza kendi ellerinizle yaptığınız bu peyniri gönül rahatlığıyla yedirebilirsiniz. Kimyasal ve işlenmiş ürünlerle boğuştuğumuz şu günlerde doğal ve organik bir gıdaya herkesin ihtiyacı vardır. Bu peyniri tatlılarınızda yada salatalarınızda kullanabilirsiniz. Peynirinizi tatlandırmak isterseniz içerisine kekik, nane yada pul biber ekleyebilirsiniz. Sizin damak zevkinize göre bunları çeşitlendirebilirsiniz. Şimdi peynir tarifine geçelim.

Malzemeler

– 4 kilo süt

– İyotsuz kaya tuzu yada deniz tuzu.

– Yarım çay bardağı limon suyu. (Taze limon kullanmanız daha iyi olacaktır)

peynir altı suyu faydaları

Limon Peyniri Yapılışı

Sütü uygun büyüklükte bir tencere ekleyerek ocakta pişirmeye başlıyoruz. Sütün taşmasını önlemek için tencere üzerine tahta kaşık koyabilirsiniz. Süt kaynamaya başladığında limon suyu ekliyoruz ve sütün kesilmesini sağlıyoruz. Yavaş yavaş süt üzerinde peynir kesitleri oluşmaya başlayacaktır. Yeşilimsi bir su belirmeye başlayınca bir dakika daha kaynatarak ateşi kapatın. Şimdi sıra süzme işleminde. Peyniri farlı bir tencerede süzeceğiz. Bir süzgeç içine tülbent örterek altına tenceremizi ekleyelim. Altına ekleyeceğiniz tencere peynir altı suyunun boşa gitmemesi içindir. Tülbentteki peyniri iyice sıkarak suyunun çıkmasını sağlayın. Peynir süzgecin üzerindeyken üzerine bir ağırlık koyarak iki üç saat kadar bu şekilde bekletelim. Ağırlık olarak damacana ve benzeri bir ağırlık kullanalım. Peynirin preslenmesi önemlidir. Saat sonunda bir miktar tuz ekleyerek peynirin ömrünü uzatabilirsiniz. Artık ev yapımı limonlu peynir hazır.

Peyniri süzerken elde ettiğimiz peynir altı suyunun bir kısmını peyniri saklayacağımız kaba ekleyelim. Kendi suyu ile peyniri saklamak daha iyi olacaktır. Dilimleyerek kavanoza ekleyin ve buzdolabında muhafaza edin. Ortalama iki haftaya kadar dolapta muhafaza edebilirsiniz. Bir defada çok fazla peynir yapmamanızı öneririz. Sadece tüketebileceğiniz kadar yaparak her zaman taze peynir tüketebilirsiniz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar