Garam Masala Nedir? Garam Masala Nasıl Yapılır? Hangi Yemeklerde Kullanılır? Faydaları Nelerdir? - Organik Zamanı

Garam Masala Nedir? Garam Masala Nasıl Yapılır? Hangi Yemeklerde Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

 Garam Masala Nedir? Garam Masala Nasıl Yapılır? Hangi Yemeklerde Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Garam Masala Nedir?

Garam masala Hindistan yemek kültüründen dünyaya yayılmış, çeşitli baharat türlerinin kavrulması ile hazırlanan bir baharat atomudur. İçerisine eklendiği yemeklere eğer ölçüsünde konulursa mükemmel lezzetler katmaktadır. Sade bir pilavı daha eşsiz bir tat ile servis etmenizi sağlamaktadır. Garam masala kelime anlamı ile sıcak karışım demektedir. Bu anlamı baharatların kavrularak bir araya gelmesinden almaktadır.

garam masala nedir

Garam Masala Nasıl Yapılır?

Garam masala karışımınızı iki şekilde hazırlayabilirsiniz. Birinci tarif tava içerisinde kavurarak hazırlama diğeri ise güneş ışığında kavurma. Güneşte kavurduğunuz baharatlarla hazırladığınız masalanız biraz daha hafif olacaktır. Eğer hafif tatlardan hoşlanıyorsanız güneş ışığında kurutabilirsiniz. Ateşte yapacağınız kurutma işleminde ise baharatların tadı daha yoğun olacaktır.

Garam masala malzemeleri

1 Tatlı kaşığı çörek otu

1 tatlı kaşığı kişniş tohumu

1 Yemek kaşığı karabiber (Taneli karabiber kullanılacak)

1 tatlı kaşığı kimyon tohumu

1 Tatlı kaşığı toz zencefil

3 Tatlı kaşığı kakule

15 adet karanfil

1 Adet çubuk tarçın

5 Adet defneyaprağı

Garam Masala Hazırlanışı

Genişçe bir tava içerisine kakule ve zencefil hariç kalan tüm baharatları ekleyerek on dakika kadar yavaşça ve sürekli olarak karıştırarak kavurunuz. Daha sonra kısa bir süre soğutarak dinlendiriniz. Ardından kakule tohumlarını çıkarak karışıma ekleyin. Son olarak da toz halindeki zencefili karışımınıza ekleyin. Tüm karışımları ezerek iyice toz haline getirmeniz lazım. Eğer öğütücünüz yok ise havanda işinizi görecektir. Bu güzel lezzeti havanla elde etmek sizi biraz yoracaktır ama emeğinize değeceğine inanıyoruz. Bu yorulmayı göze almıyorsanız baharatçılardaki yada aktarlardaki öğütücülerden faydalanabilirsiniz. Hazırladığınız garam masalanızı hava geçirmeyen cam kavanozlarda ve serin yerlerde muhafaza edebilirsiniz.

garam masala nasıl yapılır

Garam Masala Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Genel olarak baharat kullandığınız tüm yemeklerde kullanabilirsiniz ancak tavuk ve pilavlarda garam masala ayrı bir lezzet vermektedir. Diğer et ve balık yemeklerinde de masala kullanabilirsiniz. Garam masala kullanırken dikkat etmeniz gereken konu orandır. Tam miktarı kullanırsanız yemeklerinize mükemmel lezzet katacaktır ancak aşırı kullanmanız halinde yemeklerinizin tadını bozacaktır. Eğer hazırlamış olduğunuz bu karışımı beğenirseniz garam masala ile özel olarak hazırlanan tikka masala isimli Hint yemeğini de deneyebilirsiniz.

Garam masala yemeklerde kullanımın haricinde çay olarak da kullanılabilmektedir. Normal bitki çayı demler gibi garam masala çayı hazırlanabilmektedir.

garam masala hangi yemeklerde kullanılır

Garam Masala Faydaları Nelerdir?

  • Üst solunum yolu hastalıklarına iyi gelmektedir.
  • Grip ve nezle benzeri kış aylarında rastlanan rahatsızlıklara iyi gelmektedir.
  • Metabolizmanın daha hızlı çalışmasını, daha fazla kalori yakılmasını sağlamakta ve zayıflamaya yardımcı olmaktadır.
  • Sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasını sağlamaktadır.
  • Düzenle kullanımda kabızlık sorununa iyi gelmektedir.

Garam Masala Nerede Bulunur? Garam Masala Fiyat Ne Kadar?

Garam masalayı hazır olarak kullanmak istiyorsanız tüm baharatçılarda ve aktarlarda hazırlanmış olarak satılmaktadır. Ayrıca büyük garam masala migros gibi büyük marketlerde küçük paketlerde satılmaktadır. Garam masala fiyat olarak biraz pahalıdır ancak yemeklerde çok az kullanıldığından bu küçük paketler işinizi görecektir. 50 gr ortalama 10 tl gibi fiyatlara satılmaktadır.

Yorum Gönder

0 Yorumlar