Kaldirik Otunun Faydaları - Organik Zamanı

Kaldirik Otunun Faydaları

 Kaldirik Otunun Faydaları

Kaldirik Otu Hakkında Kısa Bilgi

Kaldirik otu özellikle Düzceliler tarafından bilinen ve yoğun olarak tüketilen bir bitkidir. Hodangiller familyasına ait olan kaldirik otunun anavatanı Karadeniz bölgesidir. Nemli ve daha çok güneş görmeyen yerlerde yetişir. Bölge halkı tarafında ilaç olarak da kullanılmaktadır. Kaldirik otunun faydaları arasında balgam ve idrar söktürücü özelliği ayrıca öksürüğe karşı faydalı olması ilk sıralarda gelmektedir.

Hodan, Galdirek, Kalduruk ve Galdirik benzeri isimlerle anılmaktadır. Bilimsel olarak Borago Officinalis olarak adlandırılmaktadır. Zonguldak bölgesinde ise Zılbıt olarak adlandırılır. Bahar dönemi ve yaz başlangıcında yoğun olarak yetişmektedir.

Kaldirik otu kullanımı çok eski tarihlere kadar uzanmaktadır. Savaşa giden askerler, cesaret verdiğine inandıklarından dolayı bu otu tüketirlerdi.

kaldirik otunun yararlari

Kaldirik Otunun Faydaları

 • Etkili bir balgam söktürücüdür. Sigara içenler tarafından bu özelliğinden dolayı kullanılması önerilmektedir.
 • Boğaz ve bademcik iltihaplarına iyi gelmektedir. Ayrıca iltihaplı rahatsızlıkların daha hızlı iyileşmesini sağlamaktadır.
 • İdrar yollarını açar ve iyi bir idrar söktürücüdür.
 • Geçmeyen ve kesintisiz süren öksürüğe karşı iyi gelmesi kaldirik otunun faydaları arasındadır.
 • Eski dönemlerden bu yana kullanılma sebeplerinden biri de insanı rahatlatması ve depresyona iyi gelmesidir.
 • Ter atıcı özelliği bulunmaktadır.
 • Çeşitli kanser türlerini önleyici etkisi bulunmaktadır.
 • Ateş düşürücü faydası bulunmaktadır.
 • İnsan beynini dinlendirici etkisi olması kaldirik otunun faydaları arasındadır..
 • İçeriğinde bulunan kalsiyumlar sayesinde kemik sağlığını korumaktadır.
 • Kalp damar sağlığını koruması Kaldirik otunun faydaları arasındadır.
 • Tansiyonun sağlıklı seviyelerde kalmasını sağlamaktadır.
 • İltihapların daha hızlı iyileşmesini sağlamaktadır.
 • Uykusuzluk ve depresyon problemlerine şifalıdır.
 • Vücudun ter atarak kırgınlığı atlatmasına yardımcı olması kaldirik otunun faydaları arasındadır.

 

Kaldirik Otu Kullanımı ve Tarifleri

Kaldirik otu kullanım alanları ve tüketim şekilleri oldukça fazladır. Sizler için kullanım alanlarını ve kaldirik ile hazırlayabileceğiniz bir tarifi vereceğiz. Tariflere geçmeden önce kaldirik otu nasıl temizlenir kısaca anlatalım. Kök kısımlarını ayırın, eğer isterseniz çiçeklerini de ayıklayabilirsiniz. Pişirmeden önce sirkeli suda bekleterek arındırabilirsiniz.

kaldirik otu nasıl pişirilir

Kaldirik Otu Nasıl Pişirilir?

Atıştırmalık olarak hazırlayacağınız sandviçlerin içerisine küçük parçalar halinde kullanabilirsiniz. Ayrıca salatalarınızda değişik bir tat için kullanabilirsiniz. Çiçek kısımlarını garnitür olarak kullanabilirsiniz. En çok tüketim şekillerinden biride tavada kavrularak tüketilmesidir. Kaldirik otunun diğer güzel yanı da, evde büyüttüğünüz çiçeklerin yanına ektiğinizde, çiçeklerinizin daha hızlı büyümesini sağlamasıdır.

kaldirik otu tarifi

Kaldirik Otu Tarifi

İki kilo kaldirik otu
Üç tane yumurta
Bir çorba kaşığı sirke
Üç yemek kaşığı sıvı yağ veya tereyağı
İki tane kuru soğan
Hazırlanışı:

Otun kök kısımların ve çiçeklerini ayıklayarak sirkeli su içerisinde yaklaşık iki saat bekletin. Ardından saplarını yıkayarak küçük küçük doğrayın ve bir saat kadar tencerede haşlayın. Süzgeçten geçirerek suyunu alın. Başka bir tava içerisine soğanları doğrayarak pembeleşinceye kadar doğrayın ve ardından kaldirikleri ekleyerek kavurmaya devam edin. On dakika kadar kavurduktan sonra yumurtaları üzerine kırın. Ve yemeğiniz hazır. Kaldirik içerisinde doğal tuz bulunduğu için tiz eklemenize gerek yoktur. Üzerine sarımsaklı yoğurtta ekleyebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Not: Etkilerinden dolayı hamilelerin kaldirik otunu tüketmeleri önerilmemektedir. Aynıca aşırı ve bilinçsiz tüketimi yarardan çok zarar vereceğinden dikkatli kullanılmalıdır.

Kaldirik otu fiyatı çok ucuzdur. Demetini üç liraya bulabilirsiniz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar