Keş Nedir? Nasıl Yapılır? Yoğurt Kurusu Faydaları - Organik Zamanı

Keş Nedir? Nasıl Yapılır? Yoğurt Kurusu Faydaları

 Keş Nedir? Nasıl Yapılır? Yoğurt Kurusu Faydaları

Keş Nedir?

Keş, yoğurdun süzülerek uzun süre saklanmaya uygun hale getirmek için kurutulmasıdır. Bölgelere göre çeşitli isimlerle anılmaktadır. Keş, kurut, katık keşi, keş peyniri, kurutulmuş yoğurt ve yoğurt kurusu isimleriyle de bilinmektedir. Orta Asya Türkleri tarafından uzun göç zamanlarında ve savaş dönemlerinde, saklanması kolay ve besleyici bir katık türü olduğundan yoğun olarak yapıldığı bilinmektedir. Tatarlar tarafından da yapılır ve Qurut olarak bilinir. Halen Bolu yöresinde yapılan bir kurutmadır. Peynir gibi tüketilebildiği gibi su eklenerek yoğurt yada ayran olarak da tüketilmektedir.  Ayrıca içine katılan katkı maddeleri ile ıslatılarak çorba olarak da tüketilebilmektedir.

keş nedir

Keş Peyniri-Kurut Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

– 20 kilo az yağlı yada yağsız yoğurt. (Miktarı tüketebileceğiniz kadar ayarlayın)

– Süzmek için bir bez torba yada tülbent.

Yoğurt Kurusu Nasıl Yapılır? Keş Yapımı

Keş yapımında ilk ve en önemli aşama yoğurdun süzülmesi aşamasıdır. Yoğurdunuzu bir tülbent yada bez torbaya katarak iyice süzün, tülbendi hafif bir yüksekliğe asarsanız süzme işlemi daha rahat olur. Suyunun iyice çıktığına emin olduktan sonra bir kap içerisinde üzerine tay yada ağır bir cisim konularak 2 gün daha tam süzme işlemi yapılır. Artık yoğurdunuz yumuşak bir peynir kıvamı alacaktır. Geriye üç ile beş kilo arasında bir süzme yoğurt kalacaktır. Bu noktaya kadar yapılan işlem normal süzme yoğurt yapma işlemiyle aynıdır. Elde ettiğiniz süzme yoğurdu bir tepsi üzerine sererek üzerine biraz kaya tuzu ekleyerek yoğurun. Tuz kullanmak istemeyebilirsiniz ancak tuz yoğurdun ömrünü uzatacaktır. Son olarak yoğurdu köfte büyüklüğünde yaparak tepsi üzerine dizin ve kuruması için güneşe alın. Eğer toz gelme ihtimali varsa üzerini bir tülbentle kapatabilirsiniz. Eğer toz olmayan bir ortamda iseniz direk güneş ışığı alması daha iyidir. Kuruma işlemi bitince keş yapımı tamamdır. Yoğurt kurusu yapmak işte bu kadar kolay.

keş peyniri faydaları

Keş Peyniri Faydaları – Kurutulmuş Yoğurt Faydaları

  • Kilo vermeye yardımcı olmaktadır.
  • Özellikle bağırsak enfeksiyonuna sebep olan zararlı bakterilerin vücuttan atılmasını sağlamaktadır.
  • Vücudun daha dirençli ve hastalıklara karşı dayanıklı olmasını sağlamaktadır.
  • Kış hastalıklarından koruması keş peyniri faydaları arasındadır.
  • Dişlerin daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır.
  • Özellikle yorgunluk sebebiyle ortaya çıkan göz rahatsızlıklarının önüne geçmektedir.
  • Cildi nemlendirir ve ölü hücrelerin kaybolmasını sağlar

keş peyniri nasıl kullanılır

Keş Peyniri- Yoğurt Kurusu Nasıl Kullanılır?

Ürdün bölgesinde mesnef ismi verilen bir pilav türü için etler keş ile pişirilir ve bu pilavın yanında sos olarak hazırlanan yoğurt kurusu servis edilir. Sizde eğer sos seviyorsanız, makarnalarınızın yanına yaptığınız sosların içerisine rendeleyerek ekleyebilirsiniz.

Kahvaltı zevkiniz fazla ise ve farklı bir tat arıyorsanız keş’i tereyağı ile kızartarak değişik ve hoş bir tat elde edebilirsiniz.

Dilerseniz köfte benzeri bir karışımda yapabilirsiniz. Keş, un ve yumurta karışımını kızartarak hazırlayabilirsiniz.

Keşlerinizi rendeleyerek tereyağı ile kızartarak erişte üzerine dökebilirsiniz. Keş peyniri kızartması ile güzel bir tat yakalayacağınıza eminiz.

Keş kullananlar en çok tuz oranından şikâyet etmektedirler. Siz kendiniz hazırlayacağınız için tuz oranını kendi damak zevkinize göre ayarlayabilirsiniz. Ancak tuzun keşin raf ömrünü uzattığını unutmayın ve az tuz ekleyecekseniz keş miktarını azaltırsanız daha iyi olur. İsterseniz tatlandırmak için kekik, adaçayı yada biberi eklemesi yapabilirsiniz.

yoğurt kurusu nasıl yapılır

Kurut – Keş Peyniri Nerede Satılır?

İnternette günlük tüketim de dahil olmak üzere bir çok ürünü taze olarak satın alabilirsiniz. Ayrıca peynir satışı yapan işyerlerinde ve bir çok semt pazarında keş peyniri satılmaktadır. Yapımı oldukça basit olduğundan evde kendiniz yapabilirsiniz. Daha önceden tarifini verdiğimiz Ev Yapımı Yoğurt Tarifi ile kendinizi sağlıklı ve temiz bir yoğurt kurusu yapabilirsiniz. Keş peyniri fiyat olarak normal peynire göre pahalıdır. Yoğurdu süzerek azalttığınız için fiyatı da biraz yukarı çıkmaktadır.

Yorum Gönder

0 Yorumlar