Peynir Altı Suyunun Faydaları Ve Peynir Altı Suyu Yapımı - Organik Zamanı

Peynir Altı Suyunun Faydaları Ve Peynir Altı Suyu Yapımı

 Peynir Altı Suyunun Faydaları Ve Peynir Altı Suyu Yapımı

Peynir Altı Suyu Nedir?

Peynir Altı Suyu, protein bakımından oldukça zengin olan ve peynir yapımı sırasında süzülen suyun adıdır. Peynir altı suyu eski zamanlarda özellikle et ve baharatlı yiyecekleri muhafaza etmek için kullanılırdı. Zamanımızda ise içeriğinde bulunan zengin proteinler sayesinde marketlerde satılan pek çok ürünün içeriğinde peynir altı suyu bulunmaktadır. Peynir altı suyu faydaları arasında kemik erimesine ve sindirim sistemini düzenlemesi ilk sıralarda gelmektedir.

peynir altı suyu yapımı

Peynir Altı Suyu Yapımı

Peynir suyu tarifine geçmeden önce hatırlatalım ki bu tarifle birlikte lor peyniri de hazırlamış olacaksınız.

Bir litre sütü kaynatarak üzerine taze olarak sıktığınız iki yemek kaşığı limon suyunu yada hakiki sirke ekleyerek iyice karıştırın. Bu eklemelerden sonra süt kesilmeye başlayarak yeşilimsi bir renk alacaktır. Ardından hazırladığınız sütü bir tülbent yardımıyla süzün. Süzme işleminden sonra tülbendinizin içerisinde kalan kısım ile lor peyniri elde etmiş olursunuz. Süzdüğün su ise peynir altı suyu olacak. Peynir altı suyu faydaları oldukça fazla yapımı ise çok basit olan bir tariftir. Ancak peynir altı suyu bozulma süresi oldukça kısadır. Peynir altı suyunuzu hazırladıktan sonra kısa sürelerde tüketmek gerekir. Eğer buzdolabında saklarsanız maksimum 4 gün içerisinde tüketmelisiniz.

peynir altı suyu faydaları

Peynir Altı Suyu Faydaları

 • Bağışıklık sistemini güçlendiren doğal bir üründür.
 • Kimi kanser türlerini önleyici etkisi bulunduğu bilinmektedir.
 • Hormon dengeleyici faydası bulunmaktadır.
 • İçeriğindeki faydalı enzimler sayesinde vücudun mikrop üretmesini engellemektedir.
 • İçeriğindeki kalsiyum oranı sayesinde kas ve iskelet sistemi üzerinde etkili faydaları bulunmaktadır.
 • Kemik erimesine karşı faydalıdır.
 • Düzenli kullanımda kalp krizi riskini ortaya çıkaran kan basıncı problemini gidererek vücudun kan basıncını dengelemeketedir.
 • Hijyen koşullarına tam anlamıyla uyularak hazırlanan peynir altı suyu sindirim sistemini düzenleyen bakteriler açısından oldukça zengin bir karışım olacaktır.
 • Midede oluşan kramp ve sancılara karı yararlıdır.
 • Kas yapısı güçlendirmek için peynir altı suyu tozu kullanılmaktadır. (Birçok sporcunun kas gelişimi için bu tozu kullandığı bilinmektedir. Ancak bilinçsiz bir kullanımda kısırlığa neden olduğu düşünülmektedir.)
 • Zayıflamak için peynir altı suyu kullanılabilmektedir. Peynir altı suyu metabolizmayı hızlandırarak vücudun yağ yakımını hızlandırır ve bununla birlikte sağlıklı bir zayıflama sağlar. Ayrıca sizi tok tutarak aşırı yeme isteğinize bastırmaktadır.
 • Şişkinlik ve midede oluşan problemlere karşı faydalıdır.
 • Cilt için çok iyi faydaları bulunmaktadır. Yaşlanmayı geciktirici faydası en çok bilinen özelliğidir. Birçok kozmetik firmasının ürünlerinde peynir altı suyu kullanılmaktadır.
 • Peynir altı suyu ibrahim saraçoğlu tarafından da önerilen ve peynir altı suyu faydaları ile ilgili yapmış olduğu birçok açıklama bulunmaktadır.

peynir altı suyu zararları

Peynir Altı Suyu Zararları

 • Aşırı kullanım böbrek ve karaciğerin çalışmasını olumsuz yönde etkilemektedir.
 • Fazla kullanımı vücudun aşırı derecede yağlanmasına ve buna paralel olarak kalp damar rahatsızlıklarının ortaya çıkmasını sağlamaktadır.
 • Ayrıca peynir altı suyunu dökeceğiniz zaman, ağaç ve çiçek benzeri yerlere dökmeyiniz. İçeriğinde bulunan organik maddeler fermantasyona uğrayarak ciddi oranlarda çevre kirliliğine sebep olabilmektedir.

peynir altı suyu ne kadar içilmeli

Peynir Suyu Ne Kadar İçilmeli?

Peynir altı suyu en yoğun kullanım şekli çorba, kek ve ekmek benzeri peynir altı suyu ile hazırlanan tariflerdir. Peynir altı suyu günde bir bardaktan fazla tüketilmemelidir. Aşırı kullanımda zarar vereceğini unutmayın. Ayrıca peynir altı suyu tozu diğer kullanım alanlarından biridir ve dilerseniz toz halini de kullanabilirsiniz.

peynir altı suyu bebeklere verilir mi

Peynir Altı Suyu Bebeklere Verilir Mi?

Peynir altı suyu içeriğinde bulunan proteinler sayesinde çok faydalıdır. Ancak bebeklere verirken direk olarak kullanmayınız. Peynir altı suyu ile tarifler oldukça fazladır. Dilerseniz bu tariflerden birini hazırlayarak yada bebeğinizin mamasına makul oranlarda ekleyerek kullanabilirsiniz. Çorba vb bebeğinize verdiğiniz ek gıdaların içerisinde peynir altı suyunu gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Önemli olan diğer konu ise bebeğinizin peynir altı suyuna alerji olabileceğidir. Bunun için iki üç gün az miktarlarda kullanarak alerjisi olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Peynir Altı Suyu Dondurulur Mu?

Peynir altı suyunu dondurabilirsiniz. Evde buzdolaplarında bulunan buz kalıplarına ekleyeceğinizi peynir altı sularını hem daha uzun süre muhafaza edebilir. Hem de kalıplar halinde olduğundan lazım olan miktarları alarak kullanabilirsiniz. Dilerseniz peynir altı suyu nasıl dondurulur ile alakalı videoyu izleyebilirsiniz.

Peynir Altı Suyu Bozulur Mu?

Peynir altı suyu da sütün bir formu olduğu için 10-15 günden fazla buzdolabında saklanmamalıdır. Daha uzun sürelerde peynir altı suyu bozulur. Daha uzun süre saklayabilmek için yukarıda ki videoda olduğu gibi dondurma işlemi ile saklayabilirsiniz.

peynir altı suyu yüze sürür mü

Peynir Altı Suyu Yüze Sürülürmü?

Peynir altı suyu faydaları arasında yaşlanmayı geciktirdiği ve birçok kozmetik firmasının ürünlerinde peynir altı suyunu kullandığını yazmıştık. Peynir altı suyunu direk cildinize ve yüzünüze sürebileceğiniz gibi dilerseniz peynir altı suyu maskesi ile de kullanabilirsiniz.

Bir kaşık peynir altı suyuna bir miktar limon ekleyerek sabah ve akşamları cildinize uygulayarak cildinize parlak bir görünüm sağlayabilir ve cildinizi besleyebilirsiniz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar