Sarımsak Kurusu Nasıl Yapılır – Sarımsak Tozu Yapımı – Faydaları - Organik Zamanı

Sarımsak Kurusu Nasıl Yapılır – Sarımsak Tozu Yapımı – Faydaları

 Sarımsak Kurusu Nasıl Yapılır – Sarımsak Tozu Yapımı – Faydaları

Sarımsak kurusu yada diğer bir tabirle kurutulmuş sarımsak ve sarımsak tozu, sarımsağı pek çok yemekte kullanmak ve uzun süre muhafaza edebilmek için en iyi pratik çözümlerdendir. Sarımsak kurutma ve sarımsak tozu yapımı çok basit bir işlem olmakla birlikte özellikle sarımsak tozu faydaları ile taze sarımsak arasında neredeyse hiçbir fark yoktur. Koku olarak da taze sarımsaktan daha az kokmaktadır. Ayrıca kurutulmuş sarımsak granül sarımsak olarak da bilinmektedir.

sarımsak nasıl kurutulur

Sarımsak Kurusu Nasıl Yapılır?

Kurutulmuş sarımsak yapımına geçmeden önce organikzamani.com olarak önerimiz uzun süre saklayıp kullanabileceğiniz sarımsak kurusu yapımında yerli ve organik sarımsak kullanmanızdır. Özellikle Çin sarımsakları hem içeriğinde fazlaca etken maddesi barındırmakta hem de aşırı oranlarda su içermektedirler.  Ayrıca evde mevcut olan sarımsaklardan kullanacaksanız filizlenmemiş olmasına dikkat ediniz.

Sarımsakları soyarak doğraya bildiğiniz kadar ince doğrayarak bir tepsi üzerine dizin ve kurutmaya alın. Kuruturken direk olarak güneş ışığına maruz bırakmadan hafif gölgeli yerlerde kurutmanız daha uygun olacaktır. Ortalama olarak iki üç gün içerisinde kuruma işlemi bitecektir.

Sarımsak kurutmak için uygun bir ortamınız yoksa yada kışın kurutmayı düşünürseniz fırında sarımsak kurutabilirsiniz. Önceden yüz derecede ısıttığınız fırının içine sarımsakları yağlı kağıt üzerinde tepsi yardımıyla yerleştirerek kurutabilirsiniz. Arada fırının kapağını açarak havalandırmayı unutmayınız. İki saat içerisinde sarımsaklarınız kuruyacaktır. Kurutmuş olduğunuz sarımsakları cam kavanoz içerisinde ve güneş almayan yerlerde uzun süre saklayarak kullanabilirsiniz.

Kurutulmuş sarımsak faydaları ile taze sarımsak faydaları neredeyse eşittir.

sarımsak tozu nasıl yapılır

Sarımsak Tozu Yapımı

Kurutmuş olduğunuz sarımsakları havan yada mikser yardımıyla toz haline getirerek sarımsak tozu hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız sarımsak tozu içerisine bir miktar kaya tuzu ekleyerek saklama zamanını daha da uzatabilirsiniz. Sarımsak tozunu cam kavanoz içerisinde ve güneş almayan yerlerde uzun süre saklayarak kullanabilirsiniz. Tıpkı kurutulmuş sarımsak faydaları gibi sarımsak tozu faydaları da taze sarımsak faydaları ile neredeyse eşittir.

Sarımsak kurusuna oranla sarımsak tozu kullanım ve muhafaza olarak daha pratik bir üründür. Hazırlamış olduğunuz birçok yemekte sarımsak tozunu rahatça kullanabilirsiniz. Kokusu taze sarımsak gibi rahatsız edici ve ağır değildir.

sarımsak tozu fiyatı

Sarımsak Tozu Fiyatı ve Nerede Satılır?

Bir kiloluk sarımsak tozu ortalama 50 ile 60tl arasında satılmaktadır. Bir çok aktarlarda satılmakla birlikte sarımsak tozu bim. şok, migros ve carrefour gibi büyük marketlerde de satılmaktadır. Dilerseniz internet yoluyla da sarımsak tozunu satın alabilirsiniz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar