Süt Reçeli Tarifi Ve Naneli ve Kakaolu Süt Reçeli Yapımı - Organik Zamanı

Süt Reçeli Tarifi Ve Naneli ve Kakaolu Süt Reçeli Yapımı

 Süt Reçeli Tarifi Ve Naneli ve Kakaolu Süt Reçeli Yapımı

Süt Reçeli Nasıl Yapılır?

Süt reçeli yapımı oldukça basit olan ve mükemmel bir tadı bulunan bir tariftir. Hafif ama tatlı ihtiyacınızı karşılayacağına emin olabilirsiniz. Birçoğunuz tatlı reçeli ismini ilk kez duyuyor olabilir. Ancak bir kez hazırlayıp tadına baktıktan sonra, tarif listenizden ayırmayacağınıza eminiz. Dünyada condensed milk, dulce de leche olarak da adlandırılmaktadır.

süt reçeli tarifi

Süt Reçeli Tarifi Malzemeleri

  • 1 Litre süt. ( Yağlı süt kullanarak daha iyi sonuç alırsınız.)
  • 1 Su bardağı toz şeker
  • 1 çay kaşığı kabartma tozu veya karbonat ( silme )

süt reçeli hazırlama

Süt Reçeli Hazırlama

Geniş bir tencere içerisine süt ve şekeri ekleyerek ocağa alın. Taşmalar olabileceğinden dolayı geniş tencere kullanmak önemlidir. Ara ara karıştırarak dibini tutmasını önleyin. Süt kaynadıktan sonra kabartma tozunu ekleyerek ocağı orta ateşe alın ve 45 dakika boyunca pişirin. Kabartma tozu ekleyince süt kabaracaktır. Hızlı hızlı karıştırarak taşmamasına dikkat edin. Süre sonuna doğru sütün rengi koyulaşmaya başlayacaktır. Karamel aşaması başlamaktadır ve dibi daha fazla tutabilir. Bu yüzde karıştırmaya ve dibinin tutmamasına özen gösterin. Karışım pekmez kıvamına geldiği zaman tencereyi ocaktan alın ve süt reçelini cam kavanozlara ekleyerek soğumaya alın. Soğuma tamamlanınca yaklaşık bir iki saat buzdolabında bekletin. Artık Süt Reçeli hazır.

kakaolu süt reçeli

Kakaolu Süt Reçeli Tarifi

Yukarıda yazmış olduğumuz Süt Reçeli tarifini aynen uygulayarak, kabartma tozu ekleme aşamasından sonra karışıma bir iki çay kaşığı kakao ekleyerek kakaolu süt reçeli hazırlayabilirsiniz.

naneli süt reçeli

Naneli Süt Reçeli Tarifi

Yine aynı şekilde yukarıda yazmış olduğumuz Süt Reçeli tarifini aynen uygulayarak kabartma tozu ekleme aşamasından sonra karışıma yeşil nane, kuru nane yâda nane şurubu (Elinizde hangisi mevcutsa) ekleyerek ve karışıma rengini verene kadar kaynatın. Nane sütün içerisinde fazla durmasın, rengini verdikten sonra ( Karamelize olmadan) karışımı süzerek naneleri ayıklayın ve tarife kaldığınız yerden devam edin. Diğer aşamalarında da yukarıda tarife göre yapınız.

Naneli Süt Reçeli yapımı biraz zahmetlidir ancak değişik bir tat arıyorsanız çekeceğiniz zahmete değecektir.

Yorum Gönder

0 Yorumlar