Üzerlik Tohumu – Nazar Otu Faydaları - Organik Zamanı

Üzerlik Tohumu – Nazar Otu Faydaları

 Üzerlik Tohumu – Nazar Otu Faydaları

Üzerlik Tohumu – Nazar Otu Hakkında Kısa Bilgi

Üzerlik tohumu tarihi çok eskilere dayanan bir bitkidir, halkımız tarafından nazar otu olarak adlandırılmış. Bunun nedeni ise nazar ve büyüden insanı koruduğuna inanılmasıdır. Bu sebeple eski tarihimizde her zaman yer edinmiş mistik bir bitkidir. Üzerlik tohumu faydaları arasında sinir ve strese iyi gelmesi, ruhu dinlendirmesi ilk sıralarda gelmektedir.

Üzerlik otu fosforik asit yönünden zengin topraklarda yetişmektedir. Bu asidin en fazla bulunduğu alanlar ise eski yerleşim yerleridir. Arkeologlar için bu bilgi oldukça kıymetlidir. Bir alanda kazı yapılmasında üzerlik otu her zaman etkili ve kanıt niteliğinde olmuştur. İnsan vücudunda fosfor, kalsiyum ve minerallerden sonra en fazla bulunan elementtir. Bu da üzerlik otunun yetişmesi için en uygun alanın eski harabeler, höyükler ve mezarlıkların bulunduğu alanların olmasına sebep olmuştur.  Bu bilgiyi arkeologların göz ardı etmemesi gayet sıradandır.

Fosfor açısından zengin alanlarda yetişen nazar otu buna bağlı olarak içeriğinde fazlaca fosfor barındırmaktadır. Eski tarihlerde yakılan üzerlik otu eşliğinde ayinler yapılır ve bunun insan ruhunu arındırdığına inanılırdı. Eski şamanlarda da görülen üzerlik otu yakılması üzerine günümüzde yapılan araştırmalar, yakılan üzerlik ile etrafa yayılan dumanda dimetiltriptamin ( DMT ) adlı bir hormonu arttırması ve bu hormonun sodyum floridin denen beyin için zararlı bir bileşiği dengede tutması ve bununda insan vücudunu rahatlatması olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Birçok inanışta ise insanın üçüncü gözünü açtığı düşünülmektedir. Tabi yazdığımız bu bilgiler kullanılmak için değil sadece bilgi amaçlıdır. Bu tür kullanımlar sağlık üzerinde olumsuz etkiler yaratacaktır.

Bizim kültürümüzde ise üzerlik otu daha çok büyü, nazar gibi kötü etkisi olan olaylara karşı koruma amaçlı olarak kullanılmıştır. Orta Asya’dan bu yana süre gelen bir gelenektir. Ve halen nazardan koruma amaçlı duvarlara asılarak kullanılmaktadır. Ayrıca ölülerin kokmaması için üzerlik tütsüsü kullanıldığı da bilinmektedir.

üzerlik tohumu yararları

Üzerlik Tohumu Faydaları – Nazar Otu Faydaları

 

 • Mide ve kulunç ağrılarına karşı etkilidir.
 • Sinir sistemini uyarıcı özelliği bulunmaktadır.
 • İdrar söktürücüdür ve böbrek ve mesane ağrılarını giderir.
 • Cinsel gücü arttırıcıdır ve hamile kalmak için kullanılmaktadır.
 • Hemoroit (Basur) için faydalıdır.
 • Uykusuzluk için kullanılabilmektedir.
 • Varis ağrıları için tedavi edici olması üzerlik tohumu faydaları arasındadır.
 • Adet kanamalarını daha düzenli hale getirmektedir.
 • Saçların daha geç beyazlamasını ve var olan beyazların siyah renge dönüşmesini sağlamaktadır.
 • Sinir ve strese iyi gelerek vücudu ruhen rahatlatmaktadır.
 • Kanser türlerine karşı faydalı olduğu bilinmektedir.
 • Bağırsak kurtlarının kolay bir şekilde atılmasını sağlamaktadır.
 • Göğsü yumuşatması ve balgam söktürmesi üzerlik tohumunun faydaları arasındadır.
 • Saman nezlesi ve alerjik rinit sorunlarda kullanılması tavsiye edilmektedir. Burun akıntısına da iyi gelmektedir.
 • İbrahim Saraçoğlu tarafından da üzerlik tohumu faydaları sayesinde tavsiye edilmektedir.

üzerlik tohumu

Alerjik Rinit Ve Alerjik Astım İçin Üzerlik Tohumu Kullanımı

İki bardak kaynar su üzerine 4 kaşık üzerlik tohumu ekleyin ve buharını iyice soluyun. Bu yöntem ile göz sulanması, burun akıntısı, göz kaşıntısı ve hapşırma gibi problemlerden kurtulabilirsiniz. Ayrıca alerjik astım için faydalıdır. Nefes açıcı ve balgam söktürücü özelliği bulunmaktadır.

Üzerlik Tohumu Kullanırken Dikkat: Kullanımı faydalıdır ancak alerjik bir durum ortaya çıkmasını önlemek için çok az miktarda kullanılarak alerjinizin olup olmadığını mutlaka deneyiniz, Eğer alerjik bir durum meydana gelirse kesinlikle kullanmayınız. Ayrıca üzerlik tohumunun tüketilmesi yada çay olarak içilmesi önerilmektedir.

Yorum Gönder

0 Yorumlar