Bahçenizde Sirke Kullanmanın Faydaları Nelerdir

Bahçenizde Sirke Kullanmanın Faydaları Nelerdir

Mutfakta severek kullandığınız sirkeyi bahçenizde kullanmayı denediniz mi? Yapay gübrelerin içerdiği kimyasallar zamanla toprağın verimini öldürür ve zamanla o toprakta yetişen ürünler de size zarar verebilir.

Sirkenin bahçeniz için yapabileceklerini öğrenince çok şaşıracaksınız.

Zararlı böcekleri ve hayvanları uzak tutar.

Kediler, köpekler, tavşanlar, köstebekler ve fareler sirke kokusundan nefret eder. Eğer bahçenizin böcekler ve hayvanlar tarafından herhangi bir saldırıya uğramasını istemiyorsanız, bitkilerinizin üzerine sirke püskürtmeniz yeterli olacaktır.

Ayrıca sirke suyuna batırdığınız bez parçalarını bahçenizin sınırlarına yerleştirerek de davetsiz misafirleri engelleyebilirsiniz. Her yağmurdan sonra yenilemeyi unutmayın.

Kil Kapları Temizler

Toprak kaplar yaz sıcağında toprağı nemli ve serin tutar. Ayrıca oldukça şık görünürler. Fakat toprak kaplar, topraktan tuz ve diğer mineralleri emer ve renkleri değişir.

Sirke kullanarak toprak kapları ilk görünümlerine kavuşturabilirsiniz. Tek yapmanız gereken toprak kapları güzelce fırçalayın ve ardından yarım bardak sirke ve 1 bardak su ekleyerek yarım saat bekletin. Toprak kaplarınız yepyeni olacaktır.

Karıncalardan Kurtarır

Bitkilerinizin dibinde biten zararlı otlar ve bitkilerinizin yapraklarıyla beslenen karıncaları uzaklaştırmak için tek yapmanız gereken sirke kullanmak.

Karıncaların çoğunlukla bulunduğu yerlere ve zararlı otların diplerine sirke püskürterek ve her yağmur sonrası yenileyerek kolaylıkla bu sorunlardan kurtulabilirsiniz.

Kesilmiş Çiçeklerin Canlılığını Korur

hatmi çiçeği faydaları

Suda bekleyen çiçeklerinizin suyuna 2 yemek kaşığı sirke ve 1 yemek kaşığı şeker ekleyerek çiçeklerinizin daha uzun süre yaşamasını sağlayabilirsiniz. 2 gün dayanan çiçekleriniz 1 haftaya kadar hayatta kalacaktır.

Suyunu düzenli olarak değiştirip, her değiştirdiğinizde de bu dediklerimizi yaparsanız, çok daha uzun süre dayanacaktır.

Bahçe Aletlerinden Pası Çıkartır

Bahçe aletlerini iyice fırçalayıp, ardından üzerlerine sirke püskürtün.

Mantarla Savaşır

Bitkileriniz istediğiniz gibi büyümüyor ve yapraklarında büyük siyah lekeler görmeye başladıysanız, küf veya mantar ile uğraşıyorsunuz demektir. 2 yemek kaşığı beyaz sirke ve bir bardak papatya çayını bitkilerinizin üzerine püskürtebilirsiniz.

Güller için, 4 litre suya, 3 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin ve üzerlerine püskürtün.

Sirkeyi bu saydıklarımızın dışında, salyangozlardan kurtulmak için ve tohumlarınızı çimlendirmek için de kullanabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.