Beraber Tüketmeyin Felç Edebiliyor

Beraber Tüketmeyin Felç Edebiliyor

Hastalıklarımızı özellikle doğal yolllardan bitki çaylarıyla yenmeye çalışıyoruz. Ancak bazı ilaçlarla etkileşime geçen bitki çayları kötü sonuçlar doğurabiliyor. Uzman Türkan Özer, “Bazı bitki çaylarının ilaçlar ile etkileşimi var ve bu da ilaçların yan etkilerinin artmasına sebep olabiliyor” diyor.

Zerdeçalı Safra Taşı Olan Kullanmamalı

Uzman Özer, zerdeçal bağışıklığı güçlendiriyor, hatta kansere bile faydası var.

Safra akımını zerdeçal güçleştirebiliyor. Safra taşı olanların zerdeçalı fazla kullanmaması tavsiye olunur. Ayrıca 1 çay kaşığından fazla zerdeçal tüketilmemelidir.

Kan sulandırıcı kullanan zencefil kullanımında dikkatli olmalıdır. “Kanın sulanmasını arttıran zencefil, kan sulandırıcı ilaç kullanan insanların fazla zencefilli çay içmesi durumunda tehlikeli olabilir” dedi.

Masum Görünüyor Ama Felç Edebiliyor

Yeşil çayın birçok faydasını biliyoruz özellikle kadınlar diyet yaptıklarında yeşil çayı kullanıyorlar.

Yeşil çay K vitamini bakımından oldukça zengindir fakat felçlere sebep olabiliyor, “K vitaminini bolca barındıran yeşil çay, K vitamini sayesinde kanın koyulaşmasına neden olur. Yeşil çay, kan sulandırıcı kullananlarda pıhtılaşma yapabilir. Bu pıhtılaşma nedeniyle yeşil çay felçlere sebep olabiliyor. Bu yüzden kan sulandırıcı kullananların yeşil çay kullanmaması tavsiye olunur.

Ada Çayına ve Kekik Çayına Dikkat Edin

Sakinleştirici ilaç kullananlar ada çayını dikkatli kullanmalıdır, Tansiyon ilacı kullananlar ise kekik çayına dikkat etmelidir.

“Tansiyon düşürücü etkisi olan kekik çayını, tansiyon ilacı ile birlikte içerseniz tansiyonunuzu daha çok düşecektir. Sakinleştirici kullananlar ise beraberinde ada çayı içerse ilacın etkisinin artmasına neden olacaktır.

Ada çayı genellikle hamilelere tavsiye edilmiyor nedeni ise düşüklere sebep olabiliyor.

Alerjik reaksiyonlara sebep olan diğer bir çay ise kışın çok fazla tükettiğimiz kuşburnu çayı. Karaciğerden dışarı atılan bir çay da ekinezya çayıdır.

Ekinezya çayı karaciğerden dışarı atıldığı için, doğum kontrol, kolesterol ilaçlarını kullananlarda yan etkiye neden olur. Az kullanmakta yarar var.” ŞİMDİDEN GEÇMİŞ OLSUN.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.