Kapat

Damar Tıkanıklığına İyi Gelen 8 Bitki

Anasayfa
Bitkisel Tedaviler Damar Tıkanıklığına İyi Gelen 8 Bitki

Evet değerli okurlarımız, bugün sizlere organik zamanı olarak damar tıkanıklığına iyi gelen yiyecekler konusunda yazı hazırlamayı düşündük. Söyleyeceğimiz malzemeler çoğumuz bildiği ve kullandığı malzemelerdir. Ancak burada yararlarını saydığımızda artık daha bilinçli bir şekilde tüketmeye başlayacaksınız. Damar tıkanıklığına iyi gelen yiyecek ve içecekleri belki de farkında olmadan kullanmışızdır. Damar tıkanıklığının nasıl oluştuğunu anlamak, etkili bir tedavi için oldukça önemlidir.

Damarlarımızın tıkanmasına neden olan plak, arterler içinde oluşan ve büyüyen, kan damarlarının tıkanmasına ve sertleşmesine neden olan sert bir maddedir. Arteri yel plak oluşumu, sıklıkla hayati organlara giden kan akışını yavaş yavaş keserek kalp krizlerine ve felçlere yol açar. “Yapışkan” trombositler ve arter duvarlarından kurtulan yumuşak plak ile oluşan kan pıhtıları kan akışını engelleyebilir ve ölüme neden olabilir. Ateroskleroz, arterlerde plak birikimini içeren ve aynı zamanda yaygın olarak “arterlerin sertleşmesi” olarak adlandırılan bir hastalıktır. Plak yağ, kolesterol, kalsiyum ve kandaki diğer maddelerden oluşur.

Damar tıkanıklığı için yararlı olan bitkileri doktor tavsiyesi ile kullanabiliriz. Eğer böyle bir rahatsızlığımız varsa öncelikle kalp doktoruna görünmeliyiz. Lütfen sağlığınız bizim için çok önemlidir. Damarlarda tıkanıklık olup olmadığını öğrenmek için kardiyoloji. Kalp damar doktoruna görünmekte fayda vardır. Uluslar aranda yapılan araştırmalarda bu sayacağımız 8 bitkinin kalp sağlığı açısından önemi belirtilmektedir.

Damar Tıkanıklığına İyi Gelen Bitkiler

1. Sarımsak

sarımsağın saça faydaları

Sizin de tahmin ettiği gibi ilk sırada sarımsak bulunmaktadır. Sarımsak arterlerdeki plak birikimini önleyebilir ve tedavi edebilir. Dikkat etmemiz gereken sarımsağı taze şekilde tüketmektir. Doğal haliyle, herhangi bir kimyasal işleme maruz kalmadan.  Yapılan araştırmalar, taze sarımsak veya sarımsak takviyelerinin tüketilmesinin “kolesterol seviyelerini düşürüp, kan pıhtılarını önlediğini ve plağı imha edebileceğini” tespit etmiştir.

Sarımsakta bulunan allicin ve ajoen adı verilen bileşenler kan pıhtılarının “yapışkanlığını” azaltarak kan pıhtılarının önlenmesinden sorumludur. Çiğ sarımsak yerine sarımsak özü alınması, ateroskleroz ve arterlerde plak oluşumuna neden olan LDL kolesterolün oksidasyonunu önleyebilir.

2. Karnıyarık Otu

Karnıyarık otu kullanmak, damarlarda bulunan arterlerdeki plağın büyümesinin temel nedeni olan kolesterolü düşürmeye de yardımcı olabilir. Yapılan çalışmalar, karnıyarık otunun kolesterol ve trigliserit düzeylerini düşürdüğünü göstermektedir. Yemeklerden 30 dakika önce günlük 10 ila 30 g karnıyarık otu almak, kolesterol ve kan şekeri düzeylerinin düşürülmesine yardımcı olabilir.

3. Guggul

Yapılan araştırmalar tam olarak damar konusunda bir sonuç vermese de günde 3 ila 6 gram guggul almak yüksek kolesterol seviyelerini düşürmede faydalı olabileceği değerlendirilmektedir.  Ayrıca, kolesterol ve trigliserit düzeylerini önemli ölçüde düzeltebileceği öne sürülmektedir. Guggul daha çok yüksek kan lipitleri, karaciğer bozukluklarında ve obezite gibi hastalıların tedavisinde kullanılmaktadır.

4. Bahçe Alıcı

Bahçe alıcı, kardiyovasküler hastalıkları tedavi etmek için geleneksel tıpta kullanılmıştır. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, günlük yaklaşık 200 gram bahçe alıcı tüketmenin, arterlerde plak oluşumunu önlemeye, yüksek kolesterol ve yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

5. Keşiş Külahı

Keşiş külahı, geleneksel tıpta arterlerin sertleşmesini veya hastalığın ilgili semptomlarının tedavi etmek için kullanılmıştır.

6. Zerdeçal

Herhalde zerdeçalı kullanmayanımız yoktur. Özelliklede kış mevsiminde. Yapılan çalışmalar, zerdeçaldaki aktif bileşiğin kan trombositlerinin pıhtılaşmasını ve arterlerde plak oluşmasının önlenmesine yardımcı olabileceği tespit edilmiştir. Zerdeçal, bazı ülkelerde kanı sulandırmak için kullanılmıştır. Zerdeçalın sahip olduğu güçlü antioksidan etkiler, LDL kolesterolü düşürebilir ve plak birikmesini önleyebilir.

7. Zencefil

zencefilin yararları

Evet, bir diğer tanınmış bitkilerden birisidir zencefil. Yapılan çalışmalar, günde 1 çay kaşığı kök zencefil tüketmenin trombositlerinin yapışkanlığını azaltabileceği ve arterlerdeki plak oluşumunun temizlenmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir. Zencefil içerisinde 12 den fazla antioksidan içerir ve serum kolesterol seviyelerini düşürmeye, dolaşımını iyileştirmeye ve kanın pıhtısı riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

8. Yaban Mersini

yaban mersini maskesi

Diğer bir tanınan bitkimiz yaban mersinidir. Zerdeçal gibi pıhtı ve plak oluşumuna neden olan kan trombositi kümeleşmesini önleyebilir. Yapılan çalışmalar, yaban mersininin kalp ve damar kasılmalarını ve kan pıhtılaşmasını önleyebileceğini göstermiştir.

Evet değerli okurlarımız 8 bitkimizi sizlerle paylaştık. Sizde sevdiklerinizle paylaşır mısınız? Şimdiden teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir