Kapat

Dişçiye Gitmeden Evde Dişlerinizi Eski Sağlığına Kavuşturun

Anasayfa
Diş Sağlığı Dişçiye Gitmeden Evde Dişlerinizi Eski Sağlığına Kavuşturun

Dişlerimizi her gün 1-2 kez fırçalamak dışında ağız sağlığımıza çok da dikkat ettiğimiz söylenemez. Bunun üstüne bir de 6 ayda uğramamız gereken dişçimizi ihmal edince kaçınılmaz sonuçlarla karşılaşabiliyoruz. Dişlerimiz düzenli ve iyi temizlenmediğinde artık çürümeye başlar.

Yediğimiz yiyeceklerin kalıntıları ağzımızda yaşayan ve çürüklere sebep olan bakteriler için elverişli bir yaşam ortamı oluşturur. Özellikle yaşlandıkça bağışıklık sistemimiz zayıflar ve durum daha da vahimleşir.

Eğer yediğimiz besinlerde A ve D vitaminleri yeterli miktarda yoksa, dişlerimiz uzun zaman sağlıklı kalamayacak demektir. Sabah yediğimiz poğaçayı ve akşam yediğimiz pizzayı düşününce pek de iyi olmuyoruz değil mi?

Dişlerimizin sağlıklı olması için ilk yapmamız gereken şeylerden biri kabuklu kuruyemiş ve çekirdek tüketimini azaltmak. Daha sonra da çaya kahveye attığımız şekeri kesmek ve diğer hazır şekerli içecekleri laktozsuz süt veya suyla değiştirmek sağlıklı adımlar olacaktır.

Bununla birlikte haftada bir kez bir yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını 20 dakika boyunca gargara yaparsanız, ağzınızda yaşayan bakterileri temizlemiş olursunuz.

Son olarak ise, kimyasallarla dolu diş macunlarının yerine, evde kendi diş macununuzu rahatça yapabilirsiniz.

Malzemeler

  • 3 yemek kaşığı yosun kumu veya ince silisli toprak
  • 1 yemek kaşığı su
  • ¼ çay kaşığı karbonat
  • ¼ çay kaşığı klorofil
  • ¼ çay kaşığı nane özü
  • ¼ çay kaşığı hindistan cevizi yağı

Hazırlanışı

Tüm malzemeleri macun kıvamı elde edinceye kadar karıştırın. Düzenli olarak dişlerinizi bu macunla fırçalayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir