Kapat

Evin Havasını Temizleyen 10 Bitki

Anasayfa
Şifalı Bitkiler Evin Havasını Temizleyen 10 Bitki

Evimizde bulunan eşyalar, mobilyalar, duvar boyaları, kullandığımız temizlik malzemeleri, parfümler, cep telefonları, televizyonlar maalesef evimizde toksin madde ve radyasyon yayabiliyor ve evimizin havasını kirletebiliyorlar. Mis gibi doğa havası almak, herhangi bir dağ evi, deniz kasabasında oturmayı kim istemez ki. Birazdan aşağıda yazacağımız bitkiler evimizin havasını temizliyorlar. Siz değerli okurlarımızı bu bitkiler ile baş başa bırakıyoruz.

Yukarda biraz toksin maddelerden bahsettik ama bakalım bu toksin maddeler nelermiş. Özellikle evimizde bulunanları sizlerle paylaşacağız.

Bilinen En Zararlı Toksin Maddeler

Amonyak

Temizlik malzemeleri, parfümler, boyalar ve plastiklerde bulunur.

Benzen

Mürekkep, boya, plastik, deterjan, sigara dumanı, tamirat malzemeleri veya ev mobilyalarında bulunur.

Formaldehit

Tahta kaplama, fiber, tutkal, yapıştırıcılarda bulunur. Kullanıldığı ürünlerin kokusuyla insanlara etki eder.

Karbon monoksit

Kokusu, tadı, rengi olmadığından fark edilmeden zehirler. Ocak, şofben, kombi, soba gibi kaynaklardan yayılır.

Elektromanyetik Dalgalar

Cep telefonları, mikrodalga fırınlar, kaloriferler, Yüksek gerilim hatları, monitörler, lambalar, televizyon…

Sırada Evimizin Havasını Temizleyen Bitkilerde

Aloe Vera

Afrika kökenli olan bitki, evlerimizde, formaldehidi %90’a kadar yok edebiliyor. Evin havasını temizleyen bitkiler arasında ilk sıralarda yer alan bu bitkiyi evinizde sıcak bir bölgeye ve bol güneş gören bir yere koymalısınız.

Etkili olduğu alan: Formaldehit, karbon monoksit, tolüen, elektromanyetik dalgalar.

Çinherdem Yeşili

Doğada yaklaşık olarak elliye yakın türü olsa da bir ev ya da iş yeri bitkisidir. Kökü bile havayı temizleme özelliğine sahiptir. Zararlı maddeler ortamda bulunduğu sürece aynı etkide filtrelemeye devam edebilir. 10 ila 25 derece arasında, hafif ışık alacak yere konulmalıdır. Direk güneş ışığına maruz bırakılmamalı.

Etkili olduğu alan: Formaldehit ve benzen

Büyük Flamingo Çiçeği

Amerika Kıtası’nın tropik bölgelerinden getirilmiştir. Ortamdaki amonyağı temizleme özelliğiyle ünlüdür. Dolayısıyla temizlik malzemelerinin en çok kullanıldığı alan olan mutfak ya da banyolara koymak etkili olacaktır. Bol ışık alacak yere konulmalıdır.

Etkili olduğu alan: Amonyak, ksilen, benzen, formaldehit

Şama Dora Dağ Palmiyesi

Meksika ve Guatemala gibi yağmuru bol alan yerlerden ülkemize getirilmiştir. Her tropikal bitki gibi büyüdükçe etkisini gösterir. O nedenle bu bitkiyi 1 metre uzunluğa getirmeniz önerilir. Evimizin yakınına bir yere koymalı dikmeliyiz.

Etkili olduğu alan: Amonyak, formaldehit, ksilen

Peru Mumu

Her evde bulunması gereken bir bitki türüdür. Artık günümüzde her evde bir televizyon, cep telefonu ve bilgisayar bulunmaktadır ve bunlar radyasyon yaymaktadır. Kaktüs türü olan bu bitkinin radyasyona bağlı baş ağrısını giderdiği görülmüştür. Bu bitki ayrıca kanser tedavisinde kullanılmaktadır. Evimizde bu bitkiyi bol ışık alacak yere koymalıyız.

Etkili olduğu alan: Elektromanyetik dalgalar

Bambu Palmiyesi

Hem iç hem dış mekân bitkisidir. Soğuk havaya dayanıklı bir bitkidir. Kuvvetli kimyasalları emmede çok başarılıdır. Evlerde güvelere karşı ilaçların, leke sökücülerin ve diğer kuru temizleme malzemelerinin yoğun olduğu giyinme odasına yakın yere koymalıyız.

Etkili olduğu alan: Benzen, formaldehit, Trikloretilen, ksilen

Kurdele Çiçeği

Afrika’nın güneyinden getirilmiştir. Örümcek Çiçeği olarak da bilinir. Kuraklığa dayanıklıdır. Direk güneş ışığına maruz bırakmamalıyız. Bitkinin yaprakları gibi kökü de havayı temizleme özelliğine sahip. Karbon monoksit bile arındırabilir. Kış ayları hariç dış mekânda da yaşar.

Etkili olduğu alan: Benzen, formaldehit, karbon monoksit, tolüen, ksilen

Areka Palmiyesi

Yapılan araştırmalara göre doğada hava temizleme seviyesi en yüksek olan bitkidir. Madagaskar kökenli olan bitki, saksıda yetiştirilebilen kısa boylu bir palmiye türüdür. İç mekânları nemli tutmak ve ortamdaki kimyasal toksinleri arındırmak için idealdir. Orta ve üst seviyede ışık ister.

Etkili olduğu alan: Benzen, formaldehit, tolüen

Mücevher Bitkisi

Elektromanyetik dalgaları ve ortamdaki amonyağı emerek neredeyse yok eder. Suya çok ihtiyaç duymaz, 5-24 derece ısı ve bol ışık isterler.

Kasımpatı

Krizantemin (Kasımpatı) yalnızca renkleri değil özellikleri de etkileyici. Bu bitki formaldehit, benzen ve amonyak gibi kimyasalları havadan çok hızlı bir şekilde arındırıyor.  Bol ışığa, 14-18 derece arası ısıya ihtiyacı vardır.

Etkili olduğu alan: Amonyak, Benzen, Formaldehit

Evin havasını temizleyen bitkiler listemizden seçtiğiniz en az 1 bitkiyi mutlaka evinizde bulundurmaya çalışın. Özellikle birçok faydalı şekilde kullanabileceğiniz Aloe vera ya da kasımpatıyı evinizde bulundurabilirsiniz. Evinizin temiz havalı olmasını dileklerimizle… Saygılar sunarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir