Kapat

Her Yönüyle Meme Kanseri: Belirtiler, Tanı Ve Tedavi

Anasayfa
Sağlıklı Bilgiler Her Yönüyle Meme Kanseri: Belirtiler, Tanı Ve Tedavi

Kanserin adı bile duyduğunda bazı insanların ecel terleri dökmesine sebep olabiliyor. Çağımızın modern tıbbı bile buna bir çare bulabilmiş değil, ancak erken tanı ve çeşitli tedavi yöntemleriyle kontrol altına alabiliyor. Özellikle son yirmi yılda bu rahatsızlıklarda ciddi artış mevcuttur ve her sekiz kadından biri yüksek risk taşımaktadır. Orta yaşlardan sonra düzenli olarak kanser taramalarından geçmeniz erken teşhis için oldukça önemlidir.

Eğer ailenizde böyle bir hastalık geçmişi varsa, benzer belirtileri beklemeden düzenli olarak kontrollerden geçmeniz erken teşhis için çok daha faydalı olacaktır. Genetik ve çevresel faktörler her ne kadar etkili olsa da tam sebebi hala tam olarak tespit edilmiş değildir. Kanserden korunmanın en iyi yolları illa ki sağlıklı beslenmek, spor yapmak, stresle mücadele etmek ve düzenli bir hayata sahip olmaktır.

Bilindiği üzere kanser hücreleri hızlı bir şekilde çoğalarak bulunduğu organı ele geçirir ve zamanla tüm vücuda yayılarak yaşamsal faaliyetlerin bile durmasına sebep olur. Meme kanseri, süt bezleri ve kanallarında ortaya çıkar ve tüm organlara yavaş yavaş yayılır. Ancak gelişme ve yayılma süresi oldukça yavaş olduğu için tespit edilmesi de bir o kadar zordur.

Belirtileri:

Koltuk altlarındaki lenf bezlerinde veya memede oluşan sert yapılar

Meme görünümünde ciddi değişimler ve ağrı hissi gibi

Memede yara oluşumu, iltihap akması, morarma ve kızarıklıklar

Aniden ortaya çıkan kızarıklık ve yaralar ciddiye alınması gerekir. Bunlar birer meme kanseri belirtisi olabilir.

Eğer sigara bağımlısı iseniz ve ayda birkaç kereden fazla ve aşırı miktarda alkol tüketiyorsanız meme kanseri riskinizi arttırmış olursunuz. Ailenizde kanser geçiren büyükleriniz varsa, menopoz dönemindeyseniz düzenli doktora kontrole gitmeye başlamalısınız. Ayrıca gelişim döneminde radyo terapi gördüyseniz veya regl dönemi içerisinde düzensizlikler yaşıyorsanız bu belirtileri kesinlikle ihmal etmemelisiniz.

Tedavi yöntemleri arasında:

  • Işın tedavisi
  • Ameliyat
  • Kemoterapi
  • Hormon tedavisi bulunmaktadır.

Erken teşhis meme kanserindeki tedavi için oldukça önemlidir. Ufak belirtileri bile ihmal etmemeli ve kontrollerinizi yaptırmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir